21.3.12

Bebekler için yürüteçler sakıncalı mı?


Yürüteçlerin sakıncalarından biraz bahsetmek istiyorum. Kullananlar bebeklerin yürütece bindirildikleri zaman daha erken yürüdüklerinden, onları oyalamanın en güzel yol olduğundan söz ediyorlar. Bense aksine bu eğlenceli görünen oyuncağın çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Birçok kaynağa baktığımda yanılmadığımı gördüm. 

Bebek henüz emekleyemediği ve sürekli ilgi istediği zamanlarda yürüteçler kurtarıcı gibi görünüyor aslında. Kimi zaman insan bebeği nasıl oyalayacağını hangi aktivite yapacağını şaşırıyor. Mesela 6 aylık bir bebek ilgisini uzun süre birşeye veremiyor. Oyuncak ve aktiviteler konusunda çeşitlilik istiyor. 

Fotoğraftaki yürüteç bize hediye gelmişti. Çok fazla kullanmıyoruz. Arada bir aklıma gelirse gözümün önünde olmak şartıyla 10 dakika oyalanmasına izin veriyorum.

BBC News 'ün haberinde yürütece bindirilen çocuklardaki kaza ve yaralanmalar yılda 4000'i buluyormuş.
Aynı makalede Mothercare sözcüsünün açıklaması da bulunuyor : Yürüteç kullanıldığı sırada mutlaka bebeğin yanında yetişkin de bulunması gerektiğini belirtmiş.

Yürüteçteki bebek sürekli parmak uçlarına basmaya alıştığı için topuklarıyla yere basmakta zorlanıyor, aynı zamanda bacakları eğrileştirebiliyor.

Yürüteçteki 1 saniyede 3 metre sıçrayabildiği için yaralanmalar, yanıklar ve çok daha ciddi sorunlara ortam hazırlıyor.

Amerikan Pediyatri Derneği yürüteçlerin satışının yasaklanmasını istiyor.

Ntvmsnbc  'nin haberini de buradan okuyabilirsiniz.

Yürüteç hakkında edindiğim bilgileri naçizane paylaşmak istedim.

Siz bebeğinizi yürütece koyuyor musunuz?
Bu konudaki sizin fikirlerinizi çok merka ediyorum, paylaşırsanız sevinirim.2 yorum:

kahvegibi dedi ki...

Bildiğim kadarıyla özellikle erkek çocuklarda, bacak arasından geçilen askılar sanırım kanguru deniliyor bunlara, bu tarz yürüteçler testislerin aşırı sıkışmasına neden olduğundan, ileride kısırlığa da yol açabiliyor...

banyosuyu dedi ki...

ya bırak yürüteci filan şunun tatlılığına bak. tospikim benimm.